Powrót dziecka ze szkoły
W jakim wieku dziecko może wracać ze świetlicy samodzielnie do domu, jeśli rodzic wyrazi na taki powrót pisemną zgodę? Czy dziecko może być odbierane ze świetlicy przez starsze rodzeństwo?
Przepisy prawa oświatowego nie regulują szczegółów dotyczących powrotu dziecka do domu. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka podczas drogi do i ze szkoły leży po stronie rodziców/opiekunów prawnych.
Bezpieczeństwo to rozpatruje się głównie w kontekście prawa o ruchu drogowym. Zgodnie z art 43 ust. 1 i 3 ustawy prawo o ruchu drogowym dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat (a więc przykładowo ze starszym rodzeństwem, kuzynostwem). Nie dotyczy to strefy zamieszkania czy drogi wyłącznie dla pieszych.
Zatem przepisy zezwalają na samodzielne, bez opieki korzystanie z drogi dziecku, które ukończyło 7 lat. Warto pamiętać, że granica wieku nie jest wyrażona rocznikiem urodzenia, a datą oznaczoną co do dnia i miesiąca.
Pisemna zgoda rodziców na samodzielny powrót do domu dziecka, które ukończyło 7 lat jest wystarczająca. Może to również zostać zaznaczone w karcie zapisu do świetlicy, w postaci zapisu stałej godziny opuszczania świetlicy w poszczególne dni (moment przejęcia odpowiedzialności). Oczywiście, zezwalając na samodzielny powrót dziecka, należy uwzględnić stopień jego dojrzałości oraz możliwe zagrożenia.
Dzieci mogą być odbierane ze świetlicy przez starsze rodzeństwo czy kuzynostwo na podstawie informacji podanej przez rodziców lub prawnych opiekunów w karcie zapisu.